زمان مطالعه: 4 دقیقه

۶ مرحله اختراعات ساده

5/5

در این مقاله قصد دارم به ۶ مرحله اختراعات ساده برای تبدیل یک ایده به محصول و فروش آن بپردازم. همانطور که قبلا در مقاله نوآوری به روش بارش فکری اشاره کردم؛ یک راه برای رسیدن به ایده ناب، طوفان فکری است. اما این روش تنها بخشی از راه پر پیچ و خم اختراع است. پس با من همراه باشید.

1 . مشکل

اولین مرحله در هر اختراعی، پیدا کردن یک ایراد یا مشکل (Problem) است. دانشجویان زیادی داشتم که با استفاده از یک مشکل شخصی، به یک اختراع رسیدند. پس در این مرحله از ۶ مرحله اختراعات ساده ابتدا به صورت روزانه به نوشتن مشکلاتی که با آنها در طی روز مواجه می‌شویم؛ می‌پردازیم.

حالا نوبت شماست؛ یک خودکار و کاغذ بردارید و شروع به نوشتن مشکلاتی که با آنها از صبح تا شب درگیر هستید؛ بپردازید. مثلا : سوختن زبان هنگام خوردن چای داغ ! لیز خوردن چرخ‌های خودرو در زمستان و به همراه نداشتن زنجیر چرخ !‌ این کار را تا نوشتن ۳۰ مشکل مجزا ادامه دهید.

2. پیدایش مسئله

می‌رسیم به مرحله دوم از مراحل اختراع ساده. در این مرحله ما برای مشکل پیش آمده در قسمت اول، یک سوال مطرح می‌کنیم. سعی می کنیم یک مسئله را برای مشکل در قسمت اول بنویسیم تا با خلاقیت خودمان در مرحله بعدی برای آن راه حل پیدا کنیم.

مثلا : برای مشکلی که بالاتر مثال زدم؛ مسئله به این شکل می‌شود : چرا از داغ بودن یا نبودن نوشیدنی خود اطمینان حاصل نکنیم؟‌ یا چرا نتوانیم کاری کنیم که نوشیدنی ما به دمای مطلوب خود برسد؟

مشکلات و سوالات ذهن ما برای اختراع

3. راه‌ حل یابی

کم کم داریم به اولین اختراع شما نزدیک می‌شویم؛ تا این بخش از ۶ مرحله اختراعات ساده، شما نیمی از راه را آمده‌اید. خوب حالا که این مسئله‌ها را انتخاب کرده و نوشتیم؛ وقت آن رسیده تا برای آنها راه حل پیدا کنیم.

راه حل ها هم با استفاده از خلاقیت، به سادگی به دست می‌آیند. به عنوان مثال : داغی نوشیدنی راه حل های زیر را به ذهن خلاق شما می‌رساند‌ :

  • لیوان ما دارای خنک کننده داخلی باشد.
  • لیوانی داشته باشیم با رنگهای خاص که با دمای بالا تغییر رنگ بدهند.
  • لیوانی که پس از رسیدن به دمای متعادل، به تلفن همراه ما و اپلیکیشن مخصوص لیوان، Notification بدهد و ما را از دمای مطلوب نوشیدنی آگاه کند.
  • لیوانی که با استفاده از هوش مصنوعی و رفتار شناخته شده ما، همیشه دمای نوشیدنی را در دمای مطلوب شما قرار دهد.
  • لیوانی که ….

حالا نوبت شماست که با خلاقیت خودتان، ایده های جدیدی را به لیست بالا اضافه کنید.

4. انتخاب راه حل

حالا که ایده های خود را نوشتید؛ مرحله بعدی، پیدا کردن بهترین راه حل از بین آنهاست. من : علیرضا بیگلری همواره به دانشجویان نوآوری و اختراع خودم یادآوری می‌کنم که : هر ایده مانند بچه‌ی شماست؛ پس انتخاب یکی از میان آنها بسیار سخت و مشکل هست. اما به هر حال، باید یک ایده را از بین آنها در چهارمین مرحله از ۶ مرحله اختراعات ساده انتخاب کنید. سعی کنید راه حلی را انتخاب کنید که با بررسی های خودتان به آن ایمان دارید؛ این راه حل در مرحله بعدی آزمون و خطا خواهد شد. پس در مرحله انتخاب راه حل، به انتخاب یک ایده اکتفا کنید؛ در مرحله بعد با اصول منطقی سازی ایده آشنا خواهید شد.

5. حل منطقی

در این مرحله از ۶ مرحله اختراعات ساده، ‌میرسیم به بخش : منطق ایده پردازی. حالا که از بین طرحهای نوآورانه خودتان طرحی را انتخاب کردید؛ وقت آن است که برای آن ایده و راه حل، دنبال منطق باشیم. به عنوان مثال : برای ایده لیوانی با رنگ های خاص و حساس به گرما و سرما، باید دنبال این رنگ و مواد تشکیل دهنده آن باشیم. حالا در اینترنت و منابع موجود، درباره‌ی ایده خودمان مقالات را بررسی می‌کنیم. با اساتید در این حوزه صحبت کرده و سوالات و مشکلات خود را با آنها در میان می‌گذاریم.

حل مشکلات به مثال یم پاذل

5. حل منطقی

در این مرحله از ۶ مرحله اختراعات ساده، ‌میرسیم به بخش : منطق ایده پردازی. حالا که از بین طرحهای نوآورانه خودتان طرحی را انتخاب کردید؛ وقت آن است که برای آن ایده و راه حل، دنبال منطق باشیم. به عنوان مثال : برای ایده لیوانی با رنگ های خاص و حساس به گرما و سرما، باید دنبال این رنگ و مواد تشکیل دهنده آن باشیم. حالا در اینترنت و منابع موجود، درباره‌ی ایده خودمان مقالات را بررسی می‌کنیم. با اساتید در این حوزه صحبت کرده و سوالات و مشکلات خود را با آنها در میان می‌گذاریم.

هشدار

درباره مطرح کردن ایده قبل از ثبت، به شدت مراقب افراد سودجو باشید و از مطرح کردن ایده بدون ثبت یا به طور کامل و با جزئیات بپرهیزید‌‌ !!

 حال که راه حل را منطقی حل کردیم؛ به سراغ نوشتن ایده برای ثبت بپردازیم که در مقاله ‌ای جداگانه با عنوان : ثبت اختراع و توضیحات آن، به صورت مفصل خواهم پرداخت.

6. اختراع

تبریک !! شما اولین اختراع خود را انجام دادید. البته این مقاله به بررسی ۶ مرحله اختراعات ساده پرداخته و از همین راهکارها برای اختراعات تخصصی هم میتوان استفاده کرد. در این مرحله، شما به جمع کردن مستندات و عکس ها و مقالات در حوزه ایده خودتان می‌پردازید. حتما ایده خود را در سازمان های مربوط ثبت کنید تا از آنها سوءاستفاده نشود! این سازمان‌ها تا چند سال از ایده و طرح شما حفاظت می‌کنند تا با خیالی آسوده به دنبال سرمایه گذار برای ایده و اختراع خود باشید.

جمع بندی

دیدید که اختراع و مراحل آن به سادگی قابل پیاده سازی است. من : علیرضا بیگلری، با آموزش به دانشجویان خود و دریافت ۱۲ مدال توسط آنها در حوزه نوآوری و اختراع به شما قول می‌دهم که با استفاده از این ۶ مرحله اختراعات ساده، می توانید اولین اختراع خود را ثبت کنید. لذت اولین ایده ثبت شده، قابل بیان نیست!

این مطالب را هم حتما بخوانید

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.