بارش فکری علیرضا بیگلری
زمان مطالعه : 3 دقیقه
4.4
(18)

ایده پردازی با روش بارش فکری

 

در این مقاله به بررسی ایده پردازی با روش بارش فکری می‌پردازیم. هروقت اسم ایده پردازی شنیده می‌شود، افرادی را می‌بینیم که معمولا دارای ایده هایی هستند که یا به محصول تبدیل نشده یا هنوز برای آنها فقط در حد یک ایده مانده است.

 

ایده پردازی چیست؟

ایده از کلمه ( IDEA ) که به معنی “یک فکر یا پیشنهاد در مورد روند عملی برای رفع یک مشکل” می‌باشد، اقتباس شده است. پس مورد ضروری در ایده‌پردازی وجود یک مشکل در ابتدای امر است. در مقاله ایده پردازی نوآورانه اختراع به این تعریف در حوزه اختراع پرداخته‌ام. اما در اینجا قصد دارم تا با استفاده از روش بارش فکری به راهکار عملیاتی این روش بپردازم.

 

 

 

بارش فکری چیست؟

باران را تصور کنید که بدون در نظر گرفتن درست یا غلط بودن بارش، فقط می‌بارد. باران همه قطراتی که باید ببارند را بدون هیچ برنامه قبلی و به صورت مساوی روی زمین می‌ریزد. در بارش فکری هم ما اینچنین برنامه ریزی خواهیم کرد. اسامی زیادی برای این روش استفاده می‌شود. طوفان فکری (Brain Storming) یکی دیگر از نام‌ها برای این روش است. بارش فکری یعنی : بدون در نظر گرفتن عملی بودن یا نبودن ایده، یا بررسی علمی بودن آن، ایده مطرح شود. استفاده از این روش در شرکت‌ها و کمپانی های بزرگ در دنیا طرفداران زیادی دارد. اپل، آدیداس، نایکی، آمازون، مرسدس بنز و بی ام و می توانند مثال های خوبی برای ایده پردازی با روش بارش فکری باشند.

 

روش کار

در ابتدا بسته به مقیاس شرکت یا کسب و کار خودتان تیم بارش فکری را انتخاب کنید. این افراد می‌توانند متخصصین (‌ حوزه مربوطه ) و یا از افراد غیر متخصص در این زمینه باشند. هر چه افراد صاحب طرز فکر و سلیقه‌ای متفاوت‌تری در ایده پردازی با روش بارش فکری شرکت کنند، نتایج گسترده تر و دقیق‌تر خواهد بود. در اتاقی که انتخاب می‌کنید، تمام مواردی  که موجب کاهش دقت و از بین برنده تمرکز هستند را از محیط دور کنید. به هر شخص برگه‌ و خودکاری بدهید و زمانی را مشخص کنید. هر کس باید درباره ایده اصلی مطرح شده تمام مواردی که به ذهنش می‌رسد را بنویسد.

نکته : ایده ها باید به دور از جانب‌داری یا قضاوت باشند.

نتیجه بارش فکری

حالا که ایده پردازی به روش بارش فکری را انجام داده‌اید و زمان ایده‌پردازی به پایان رسیده، وقت آن است که ایده‌های مطرح شده برای همه اعضای حاضر در اتاق خوانده شود. بهترین بخش این روش همین جاست!‌ افرادی با سلایق و نظرات مختلف درباره یک طرح در کسب و کار شما ایده پردازی کرده‌اند. حالا با دقت و علاقه ( سخت‌ترین کار نشان ندادن بی علاقگی به ایده افراد است!) به طرح‌های مطرح شده گوش دهید. اگر بر فرض ۵ نفر در تیم بارش فکری باشند و به طور متوسط هر فرد ۵۰ طرح جدید ارائه بدهد، در مجموع شما ۲۵۰ طرح برای بررسی دارید. که قسمت شگفت انگیز داستان همینجاست!

 

اجرائی کردن طرح‌ها

تا اینجا به بررسی ایده پردازی به روش بارش فکری پرداختیم. دیدید که به سادگی با استفاده از این روش توانستیم ایده‌های زیادی را به وجود بیاوریم. حالا وقت آن رسیده است تا از طرح‌های مطرح شده استفاده کنیم. این مرحله می‌تواند پس از استراحت افراد حاضر در تیم بارش فکری انجام شود. هر فرد می تواند ۱۰ مورد از بهترین گزینه ها را برای افراد حاضر در اتاق بخواند. و در نهایت طرحی که با رای اکثریت انتخاب شده باشد، قطعا بهترین ایده می‌باشد.

 

قضاوت ممنوع !

یکی از مهمترین مواردی که باید در این روش استفاده شود، این است که هر فرد حق مطرح کردن ایده‌ی خود را دارد. ما حق قضاوت ایده‌های دیگران را نداریم،  هر ایده در این روش در ابتدا شاید خام، خنده دار و یا نشدنی به نظر برسد. اما تجربه من در این سالها در استفاده از بارش فکری ثابت کرده که هر چقدر طرح خنده‌دار تر باشد، در صورت استفاده از قانون قضاوت ممنوع، نتیجه بهتر و مفیدتر خواهد بود.

نتیجه گیری


در این مقاله سعی داشتم تا به بررسی روش بارش فکری بپردازم. حالا شما حتی در خانه و در کنار خانواده خودتان هم می‌توانید از این روش برای مشکلات و مسائل استفاده کنید. به یاد داشته باشید که ایده هایی که از این شیوه به دست می‌آید بهترین ها در نوع خود هستند. حالا نوبت شماست تا تجربیات و نظرات خودتان را برای من کامنت بگذارید.

این پست چقدر مفید بود؟

با ستاره ها میزانش رو به من بگو 🙂

میانگین امتیاز 4.4 / 5. تعداد آرا : 18

هنوز رای‌ای داده نشده، شما نفر اول باشید

دیدگاه شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.